W każdej kuchni są bakterie, namnażające się w niej szybciej niż w niejednym laboratorium. Przeczytaj.
Uczeni pracujący na amerykańskim Duke University w Durham dokonali niezbyt optymistycznego odkrycia. Typowa domowa kuchnia bardziej sprzyja rozwojowi bakterii, niż przygotowane do tego laboratorium. Poniższy artykuł skupi się na wyjaśnieniu, w jaki sposób bakterie mogą odbijać się na używanych w kuchni gąbkach.
Dlaczego gąbka to doskonałe środowisko dla drobnoustrojów?
Amerykanie z Durham po badaniach doszli do wniosku, że na gąbce kuchennej, w przeciwieństwie do warunków laboratoryjnych, zachodzą rozbudowane interakcje bardzo licznych szczepów bakterii. Wiele z nich potrzebuje takich kontaktów, by możliwe było ich przetrwanie. Z kolei inne wymagają izolacji.
Duży wpływ na niefortunną okoliczność ma także struktura samych gąbek kuchennych. Pod licznymi względami przypomina ona naturalne środowisko bakterii – ziemię czy też ludzkie jelita. Jest to, w przeciwieństwie do laboratoryjnych szalek Petriego, bardzo zróżnicowana przestrzeń.
Wspomniane szalki to przestrzenie agarowe. Jednak z amerykańskich wniosków wynika, że nawet stosowna temperatura czy naświetlenie nie czyni szalki tak atrakcyjnym środowiskiem jak gąbka.
Comments are closed.