Wyrzucasz skoszoną trawę: Robisz błąd – zdziwisz się, jakie niezwykłe efekty możesz uzyskać dzięki niej.
Do przygotowania nawozu najlepiej nadaje się trawa z domieszką innych roślin, takich jak wspomniany mniszek lub pokrzywa. Dzięki temu substancja, którą uzyskamy, będzie bogata w mikroelementy oraz cenną krzemionkę. Pierwszym krokiem do jej uzyskania powinno być wlanie kilku wiader wody do pojemnika, w którym umieściliśmy wcześniej trawę. Należy zachować przy tym stosunek 1:1 – wody powinno być tyle, ile trawy.
Na każde 10 litrów powstałego w ten sposób nawozu należy dodać 40g superfostatu, a następnie wymieszać wszystko dokładnie i pozostawić do sfermentowania. Nawóz powinien stać w zacienionym miejscu i być regularnie mieszany. Należy przy tym dobrać pojemnik tak, by ciecz znalazła się w odległości 20-35 cm od jego krawędzi – w trakcie fermentacji pojawi się piana, która w innym wypadku może z niego wypłynąć.
Nawóz powinien być gotów do użycia po 7-10 dniach. Należy stosować go po wymieszaniu z wodą deszczową w stosunku 1:3. Przy podlewaniu nim grządek warto zachować umiar i dawkować w ilości nie większej niż 0,5 litra na roślinę. W porze kwitnienia należy dodać 1 szklankę popiołu drzewnego lub 10-15 g siarczanu potasu i dokładnie wymieszać przed aplikacją.
Comments are closed.