Oto 9 problemów, na które ta roślina ma rozwiązanie. Wystarczy, że włożysz ją do doniczki i zapomnisz o nich raz na zawsze.

Coraz więcej osób decyduje się na uprawę rozmarynu w swoich domach, zważywszy na to, jak przydatne jest to zioło. Jego zapach nie tylko odpręża, ale też leczy i motywuje.

Pochodzący z basenu Morza Śródziemnego rozmaryn, jak mówią mieszkańcy tamtejszych stron, jest niezbędnym elementem każdego domu. Wierzą oni, że zioło to nie tylko wypełnia przestrzeń pięknym aromatem, ale również przynosi spokój, miłość i dobry nastrój.

Nie tylko piękny zapach charakteryzuje rozmaryn. Jest to zioło, które rozgrzewa, stąd jego popularność w przypadkach bólów pleców, dolegliwości reumatycznych, skręceniach i stłuczeniach. Maść rozmarynowa, stosowana w masażu, przynosi ulgę przy bólach mięśniowych i kręgosłupa. Jest też pomocna przy migrenach i innych bólach głowy.

A jakie inne korzyści płyną ze stosowania rozmarynu?

Zioło to rozgrzewa organizm od środka, wspomaga przepływ krwi do kończyn i narządów, łagodzi bóle stawów, a także mięśni i ścięgien. Rozmaryn ma także pozytywny wpływ na układ trawienny, zwiększa wydzielanie żółci, likwiduje wzdęcia i bóle brzucha. Jest także sojusznikiem układu nerwowego, pomagając wyeliminować nerwowość, stres i bezsenność, a także jest pomocny w przypadkach kaszlu, przeziębień i innych chorób płuc.

Stosowanie olejku rozmarynowego, szczególnie zimą lub w przypadku problemów z oddychaniem, jest polecane przy zapaleniu oskrzeli, przeziębieniach czy infekcjach dróg oddechowych.

Maść rozmarynowa to remedium na wiele dolegliwości. Doskonale sprawdza się przy masażu bolącego kręgosłupa i mięśni, łagodzi bóle reumatyczne, migrenowe, a także pomaga w przypadku otarć, siniaków czy użądleń.

Jak przygotować taką maść?

Wystarczy około 250g czystej maści, wazeliny lub oleju kokosowego, a także posiekany rozmaryn (około dwóch garści). Tłuszcz podgrzewamy, ale nie gotujemy, a następnie dodajemy do niego zioło. Po ostygnięciu, odstawiamy na jeden dzień, potem ponownie podgrzewamy i przecedzamy. Gotową maść wlewamy do czystego pojemnika i przechowujemy w lodówce.

Znajdziesz ją nieocenioną w wielu sytuacjach – przekonasz się o tym sam, kiedy zaczniesz jej używać!

You might also like

Comments are closed.

error: Content is protected !!