Naukowcy odkryli coś niezwykłego. Jest to korzeń rosnący na polskich łąkach. Zabija komórki nowotworu.
Mniszek pospolity to chwast znany chyba każdemu. Jest mało wymagający i rośnie prawie wszędzie. Badania naukowców wykazały, że korzeń tej niepozornej rośliny skutecznie niszczy komórki rakowe.
Korzeń mniszka lekarskiego był wykorzystywany już od bardzo dawna do leczenia wielu schorzeń. Obecnie wiadomo, że substancje zawarte w roślinie pomagają w leczeniu nowotworów z dużą skutecznością.
Współczesne badania potwierdzają, że preparaty z mniszka lekarskiego mogą być znacznie mniej inwazyjną metoda warki z rakiem niż chemioterapia. Mniszek posiada zastosowanie w leczeniu nowotworu płuc, prostaty oraz innych chorób o podłożu rakowym. Według Dr. Carolyn Hamm z Windsor Regional Centre w kanadyjskim Ontario ekstrakty z mniszka można pomóc chorym nawet na jedne z cięższych rodzajów białaczki.
John Di Carlo to 72- latek, któremu jeszcze niedawno lekarze nie dawali szans na powrót do zdrowia, ponieważ kolejne farmakologiczne metody zawodziły. Mężczyzna postanowił spróbować kontrowersyjnej dla lekarzy metody naturalnego leczenia. Po czterech miesiącach terapii mniszkiem lekarskim John Di Carlo powrócił do zdrowia, ponieważ nastąpił całkowity zanik komórek rakowych!
Warto wiedzieć, że naukowcy ostrzegają również o jego działaniu osłabiającym leczenie chemioterapią.
Użycie preparatów z mniszka lekarskiego powinno więc być ściśle konsultowane z lekarzem prowadzącym, jeżeli chory równolegle stosuje leczenie farmakologiczne.
Jedzenie liści oraz korzeni, a także korzystanie z naparów z mniszka jest korzystne nie tylko dla osób chorych na nowotwory. Jest ono świetnym ziołem wspomagającym leczenie oraz redukcje objawów cukrzycy. Osobom zdrowym pomaga naturalnie oczyścić się z toksyn oraz wzmocnić organizm.
Dodatkowo pobudza on przemianę materii oraz wspiera trawienie, dlatego regularne stosowanie mniszka z pewnością przyniesie wymarzone efekty. Ponadto jest on źródłem witaminy C, dzięki czemu wspiera odporność. Jak można używać mniszka lekarskiego? Ze względu na jego gorzki smak można dodać go w małych ilościach do ulubionych potraw lub jako dodatek do mieszanek ziołowych.
Comments are closed.