Mój już rośnie na parapecie. Jak wyhodować własny imbir w domu – to takie proste.

Czy wiesz jak wyhodować domowy imbir? Ja już posiadam własny na parapecie w swojej kuchni. Podpowiem Ci jak to zrobić

Imbir cenny dla zdrowia

Imbir to jedna z najbardziej charakterystycznych pod względem smaku i aromatu przypraw stosowanych w kuchni. Prócz sztuki kulinarnej wykorzystuje się go często leczniczo. Ma wiele walorów prozdrowotnych.

Znany jest między innymi jako środek zapobiegający nudnościom, dlatego kobiety często stosują go w okresie ciąży. Jego skuteczność jest porównywalna do środków farmaceutycznych o tym przeznaczeniu.

Poza zwalczaniem nudności imbir ma działanie przeciwzapalne i rozgrzewające, dlatego często wykorzystujemy go podczas przeziębienia i grypy, jako dodatek do herbaty. Wykazuje także korzystny wpływ na układ pokarmowy, przede wszystkim niwelując wzdęcia, a także przyspieszając procesy trawienne.

Imbir powinien zostać okrzyknięty sprzymierzeńcem każdej kobiety, gdyż poza wsparciem w czasie ciążowych nudności działa uśmierzająco w przypadku bólu menstruacyjnego.

Jego przeciwbólowe działanie porównywalne jest do ibuprofenu. Trzeba jednak wspomnieć, że będąc ciężarną należy go spożywać z rozwagą i w niewielkich porcjach,  ponieważ zbyt duże dawkowanie może wykazywać negatywny wpływ na rozwój płodu.

Kolejną prozdrowotną korzyścią jaką obdarza nas ta cenna roślina jest fakt, iż obniża poziom cholesterolu oraz ma korzystny wpływ na układ krążenia.

Jeśli natomiast masz problemy z nadwagą imbir skutecznie wesprze Twoją walkę z nadprogramowymi kilogramami. Podkręca metabolizm oraz potrafi hamować apetyt, co jest przydatne w przypadku chęci na niezdrowe przekąski.

Wystarczy regularnie pić wodę niegazowaną z dodatkiem plasterka imbiru, aby zmniejszyć uczucie łaknienia. W przypadku zwiększonej aktywności fizycznej imbir okazuje się być równie skuteczny na bóle mięśni i stawów.

Jak widać imbir ma wiele walorów prozdrowotnych, a zdradzę Ci, że te powyżej wymienione to tylko część z nich.

Istnieje jeszcze wiele innych przypadłości, w których imbir okazuje się bardzo pomocny. Znając już moc imbiru widzisz, że warto założyć swoją własną mini hodowlę. Powiem Ci jak w kilku krokach ją wykonać u siebie w domu.

Hodowla imbiru

Jeśli chcesz posadzić imbir musisz kupić go w specjalnym sklepie lub centrum ogrodniczym. W zwykłym sklepie spożywczym dostępny jest korzeń imbiru, który często opryskiwany jest inhibitorami wzrostu. Lepiej kupić ten ze sprawdzonego źródła.

Wskazówki

Chcąc, żeby imbir nam dobrze wzrastał musimy zadbać przede wszystkim o odpowiednie podłoże. Imbir lubi bogatą i dobrze odsączoną ziemię doniczkową. Sama doniczka powinna być szeroka, ale płytka. To dlatego, że korzenie imbiru rosną w poziomie.

Uprawa imbiru w 5 prostych krokach:

  • namocz korzeń imbiru w wodzie na noc
  • nasyp żyzną ziemię do doniczki i umieść korzeń imbiru zielonymi kiełkami skierowanymi ku górze, a następnie przysyp je około 3-5 cm warstwą próchna (pamiętaj, aby ziemia była dobrze napowietrzona)
  • całość porządnie podlej
  • znajdź dla doniczki z imbirem stosunkowo ciepłe miejsce, ale osłonięte od słońca
  • pamiętaj o regularnym podlewaniu rośliny, na pierwsze pędy imbiru musisz poczekać około kilku tygodni

Imbir to roślina idealnie nadająca się do domowej uprawy.

Dodatkowo, kiedy zechcesz odciąć odpowiednią porcję korzenia np. do zimowej herbatki, imbir w żaden sposób tego nie odczuje. Będzie sobie nadal spokojnie rósł. 

You might also like

Comments are closed.

error: Content is protected !!