Nie uwierzysz, co zrobiła szwagierka – Dom błyszczy jak błyskawica w zaledwie 5 minut – zapomnij o smugach na szybie i zaschniętych kroplach na brodziku.

Dziękuję mojej szwagierce za ten świetny podpowiedź.

Jest to coś, co stosuję na każdą lśniącą powierzchnię w mieszkaniu – szkło w salonie, okna, umywalkę, wannę, prysznic, kafelki. Niczym brylanty one błyszczą, i zdecydowałam się zrezygnować z korzystania z innych dostępnych środków. Gorąco polecam ten sposób – nie tylko jest ekonomiczny, kosztując jedynie kilka groszy, ale także świetnie zapobiega pleśni w łazience.

Sposób przygotowania:

Składniki:

  • 1 łyżka alkoholu
  • 1 szklanka octu
  • 2 łyżeczki proszku do prania
  • 1 szklanka ciepłej wody

Procedura:

  1. Zmieszaj wszystkie składniki w wyżej wymienionej kolejności, najlepiej korzystając z mieszaniny gdy jest jeszcze ciepła. Użyj miękkiej strony gąbki.
  2. Nałóż na powierzchnię i pozostaw na 5 minut, dając szansę na działanie środkowi. Potem, opłucz i wyczyść przy użyciu niestrzępiącej się ściereczki lub papierowego ręcznika. Rezultat? Całość lśni pięknie. Postanowiłam całkowicie zrezygnować z innych środków do czyszczenia!

Dla tych, którzy chcą wiedzieć, jak szybko i bez trudu odświeżyć kafelki w kuchni i łazience, oto kilka efektywnych metod, dzięki którym Twoje płytki będą błyszczeć jak nowe. Wypróbuj jeden z wymienionych domowych środków czyszczących. Pomimo że są prostsze w użyciu, pamiętaj, że regularność i samodyscyplina są kluczem do utrzymania idealnej czystości w łazience i kuchni.

Najbardziej uporczywe zanieczyszczenia to zazwyczaj te znajdujące się na powierzchniach ściennych i podłogowych, a także w trudno dostępnych fugach. Na szczęście, istnieją sposoby na ich łatwe i skuteczne usunięcie.

Przed przystąpieniem do mycia kafelków, niezależnie od tego czy są one w łazience czy kuchni, pamiętaj, aby najpierw pozbyć się kurzu i zamieść. W przeciwnym przypadku, istnieje ryzyko rozniesienia brudu po całej przestrzeni. Rozpoczynamy od spłukania kafelków gorącą wodą, co pozwala na otwarcie porów w naturalnych materiałach i umożliwia dokładniejsze czyszczenie.

Do pielęgnacji kafelków ceramicznych możemy użyć specjalistycznych past, mleczek lub płynów, ale równie skuteczne są domowe preparaty. Jeśli wybieramy środki sklepowe, zwróćmy uwagę na zalecenia producenta i przestrzegajmy ich. Chrońmy kafelki przed uszkodzeniami, używając odpowiednich akcesoriów do mycia – twarde gąbki czy szczotki druciane mogą pozostawić mikrorysy, uszkadzając powierzchnię na stałe.

Niestety, nie ma preparatu, który mógłby przywrócić oryginalny wygląd porysowanych płytek. Dlatego lepszym wyborem są miękkie ściereczki lub gąbki.

Domowe Środki:

Możemy przygotować domowe preparaty do czyszczenia płytek, łącząc wodę z octem spirytusowym (1 szklanka octu na 4 litry wody) lub sodą oczyszczoną (4 łyżki na 4 litry wody). Te składniki świetnie radzą sobie z tłuszczem i innymi lepkimi osadami. Aby zwiększyć ich skuteczność, dodajemy do wody kilka kropli płynu do mycia naczyń. Aby usunąć kamień z płytek, przygotowujemy roztwór z ciepłej wody (4l), octu i płynu do naczyń.

Po użyciu każdego z domowych środków, pamiętaj, aby spłukać powierzchnię dużą ilością wody. Przygotuj dwa pojemniki – jeden z detergentem, a drugi z czystą wodą. Do podłóg użyj mopa z funkcją spryskiwacza, a do kafelków – miękką gąbkę lub szmatkę.

Zaczynamy mycie od górnej części ściany, pracując w dół. Podłogi czyścimy zaczynając od najdalszego zakątka, kierując się ku wyjściu. Fugi można wyczyścić używając pasty z sody oczyszczonej lub mieszanki wody i sody oczyszczonej. Wymieszaj w butelce z rozpylaczem: 1/2 szklanki sody oczyszczonej, 1/3 szklanki soku z cytryny i 1/4 szklanki octu. Dodaj do tego letnią wodę i zastosuj mieszankę do czyszczenia fug, szorując je szczoteczką.

PORADA: Jeżeli w trakcie remontu łazienki zabrudzisz płytki silikonem, najlepiej jest go natychmiast usunąć. Możesz użyć płynu do mycia naczyń.

You might also like

Comments are closed.

error: Content is protected !!