Zobacz, jak ten kwiat z każdego kwietnika zmienia się w złoto. Leczy wzrok, stawy i żołądek – tak twierdziła moja babcia.

Aksamitki są roślinami, które warto posiadać w swoim ogrodzie z powodu ich popularności i niskich wymagań pielęgnacyjnych. Nie tylko przynoszą korzyści Twoim klombom, ale również samej Tobie są bardzo przydatne.

Mimo że te rośliny jednoroczne są znane z efektywnego odstraszania szkodników, jak mszyce czy ćmy, niewielu ludzi zdaje sobie sprawę z ich pozytywnego wpływu na zdrowie, co odkryłam dzięki mojej babci.

Podczas wakacji, gdy ból brzucha dawał się we znaki, herbata z aksamitek często gościła na naszym stole. Pomagała w trawieniu, ale mieszanie jej z olejem dawało jeszcze lepsze efekty.

Połączenie oleju i aksamitki to wyjątkowe lekarstwo na bolące stawy i kości, szczególnie doceniane przez osoby zmagające się z reumatyzmem. Należy zalać pomarańczowe główki kwiatów olejem spożywczym, trzymając proporcję 1 do 3 i odczekać 3 tygodnie.

Olejek ten jest idealny do masowania i nacierania bolących miejsc. Aby uzyskać szybszą ulgę, warto dodać wywar z kwiatów do kąpieli. Kwiaty należy namoczyć w wodzie przez noc, następnego dnia zagotować i dodać do kąpieli.

Przepis na herbatę, który znały nasze prababcie, to mieszanka

  • 1 łyżeczki zielonej herbaty
  • 5 kwiatków aksamitki
  • 2 liści pokrzywy
  • 1 liścia młodego słonecznika
  • 2 gałązek mięty na 0,5 litra wrzącej wody

Po 30 minutach pod przykryciem ręcznikiem, herbatę można pić w ciągu dnia, rozcieńczając ją wodą.

Aksamitki nie tylko pomagają w dolegliwościach żołądkowych, ale również poprawiają widzenie, dzięki zawartości luteiny karotenoidowej. Dla poprawy ostrości wzroku, warto spożywać 3 świeże kwiaty dziennie przez miesiąc (dzieciom wystarczy 1 kwiatek).

W przypadku grypy i przeziębienia, wdychanie pary z wrzątkiem, do którego dodano 5 pąków aksamitki, ułatwi oddychanie. Po 5 minutach spędzonych nad parującym czajnikiem owiniętym ręcznikiem, oddychanie staje się łatwiejsze.

Ten cudowny kwiat pomaga również w walce z nieproszonymi gośćmi w domu, jak muchy czy wszy, dzięki swoim właściwościom antybakteryjnym i antywirusowym. Aksamitny olejek jest skuteczny w eliminacji wszy, wystarczy wcierać go we włosy, pozostawić na 20 minut, a następnie spłukać wywarem z kwiatów.

Aksamitki, oprócz swoich właściwości leczniczych, są również smacznym dodatkiem do potraw. Ich słodki, anyżowy smak wzbogaca sałatki i sosy, a w krajach nadmorskich są częstym składnikiem zup i sałatek owocowych.

Pamiętaj jednak, aby w przypadku problemów zdrowotnych zawsze konsultować się z lekarzem i nie zastępować profesjonalnego leczenia domowymi sposobami!

You might also like

Comments are closed.

error: Content is protected !!