Oto kilka sygnałów – Twój organizm alarmuje o zakrzepie we krwi. Nie warto tego lekceważyć.

Te sygnały świadczą o tym, że w twojej krwi pojawiają się zakrzepy. Nie lekceważ ich!

Z badań wynika, że na zakrzepicę żył częściej chorują kobiety. Nie oznacza to jednak, że mężczyźni nie mogą cierpieć z powodu tej dolegliwości. Powstawanie zakrzepów w układzie krwionośnym jest niebezpieczne i wiąże się z poważnym ryzykiem dla naszego zdrowia.

Skrzepy powstają przy ściankach naczyń krwionośnych. Jeśli uda im się oderwać, wraz z krwią zaczynają krążyć po całym organizmie. W momencie, w którym dotrą do płuc lub serca, mogą spowodować poważne komplikacje zdrowotne.

Przedstawiamy dziesięć najczęstszych objawów, które towarzyszą zakrzepicy.

Nie lekceważ ich, tylko udaj się do lekarza w celu dokładniejszej diagnozy i podjęcia leczenia.

1. Wymioty

Jeżeli zakrzepy powstają w obrębie podbrzusza, będą powodowały wymioty. Fachowo nazywa się to „niedokrwistością krezkową.” Jeżeli zauważysz u siebie wymioty, nudności, silny ból brzucha i krew w stolcu – koniecznie udaj się do lekarza! Nieleczona zakrzepica może prowadzić do śmierci.

2. Bóle klatki piersiowej

Zakrzepy w płucach będą powodowały silny ból w klatce piersiowej, w momencie, w którym będziemy chcieli wziąć głęboki wdech. Ponieważ ból ten jest ostry i kłujący, łatwo można go pomylić z zawałem. Niezależnie od przyczyny – jeśli odczuwasz silny ból w klatce piersiowej, koniecznie zadzwoń po pogotowie!

3. Ból kończyn

W przypadku zakrzepicy żył głębokich, możemy mieć do czynienia z wieloma objawami. Wśród nich, najczęstszym i najbardziej lekceważonym, jest ból kończyn. Można go pomylić ze skurczami mięśni. Jeśli jednak takie bóle pojawiają się często, udajmy się do lekarza, który stwierdzi, czy cierpisz z powodu zakrzepicy.

4. Kołatanie serca

Objaw pojawiający się w momencie, w którym zakrzepy są obecne w płucach. Wówczas do organizmu dostarczana jest mniejsza ilość tlenu, w wyniku czego serce chce nadrobić braki bijąc szybciej, aby szybciej transportować krew. Efektem jest odczuwanie kołatania serca.

5. Suchy kaszel

Ataki suchego kaszlu, połączone z dusznościami, bólem w klatce piersiowej i przyspieszonym pulsem mogą świadczyć o obecności zakrzepów w płucach.

6. Obrzęki kończyn

Puchną ci kostki? To może być objaw zakrzepicy żył głębokich. Bardzo alarmujący objaw, ponieważ zakrzepy, które wywołują obrzęki często się odrywają i mogą zostać przetransportowane do ważnych narządów znajdujących się w organizmie.

7. Zadyszka 

Szybko się męczysz, nie jesteś w stanie wziąć głębokiego oddechu i miewasz ogólne problemy z oddychaniem? To może być objaw zakrzepu w płucach.

8. Przebarwienia, czerwone lub ciemne, na nogach

Zauważasz u siebie czerwona lub ciemne przebarwienia, pojawiające się bez żadnego wyraźnego powodu? Ich przyczyną mogą być zakrzepy. Takie przebarwienia mogą być cieplejsze i bardziej czułe niż reszta skóry, a ich pojawieniu się może towarzyszyć ból palców u stóp.

9. Smugi na skórze w kolorze czerwonym

Jeżeli zauważysz czerwoną smugę wzdłuż żył, która będzie stosunkowo ciepła, to najprawdopodobniej jest to objaw zakrzepicy, a nie zwykły siniak.

10. Ślepota – częściowa lub całkowita

Jedną z oznak niedrożności tętnicy środkowej siatkówki może być utrata wzroku w jednym oku. Jeśli do częściowej ślepoty dołączą zawroty głowy oraz problemy z utrzymaniem równowagi, koniecznie udaj się do lekarza!

You might also like

Comments are closed.

error: Content is protected !!