Odkryj 8 sprawdzonych domowych okładów na różne schorzenia: Twaróg zwalcza gorączkę, chrzan czyści płuca, imbir eliminuje flegmę.
W odpowiedzi na infekcję, organizm reaguje zwiększając temperaturę ciała jako formę obrony.
To prowadzi do hamowania wzrostu i rozmnażania bakterii, zwiększa aktywność białych krwinek, szybkie usuwanie substancji szkodliwych, oraz aktywuje produkcję interferonu, kluczowego dla systemu odpornościowego.
Nie jest zalecane obniżanie temperatury przed osiągnięciem 38,5 stopnia Celsjusza, według lekarzy. Należy jednak pamiętać, że niniejszy artykuł nie zastępuje profesjonalnego leczenia.
Gdy temperatura ciała przekroczy 39 stopni, można zastosować chłodzącą chustę. Wystarczy lekko namoczyć prześcieradło, pieluchę lub cienki ręcznik w wodzie o temperaturze około 22 stopni Celsjusza, następnie owijać nią tułów, pachwiny, uda lub ramiona. Okład należy przykryć cienkim kocykiem, umożliwiając ciepłu uciekać z ciała. Trzymać okład przez 10 minut, powtarzając w razie potrzeby, łącząc z lekami obniżającymi gorączkę.
Do domowych metod radzenia sobie z gorączką należą:
- Okład na stopy z twarogu: Nakładać zimny twaróg na stare skarpetki, zakładać na stopy pacjenta, przykrywać ciepłymi skarpetkami i trzymać pod kołdrą przez 20 minut. Powtarzać co godzinę w razie potrzeby.
- Okład na łydki: Przy temperaturach powyżej 39°C, moczyć bawełnianą pieluchę w zimnej wodzie, wykręcać, owijać wokół łydek i przykrywać flanelowym szalikiem. Pozostawiać na pół godziny, następnie zdejmować i suszyć stopy.
- Okład imbirowy: Mieszając suszony imbir z mąką i wodą, tworzymy pastę, którą nakładamy na chusteczkę i umieszczamy na czole, przykrywając pieluchą i owijając wełnianym szalikiem na pół godziny. Powtarzać kilka razy dziennie.
- Okład przeciw wszom: Używać szamponu z olejkiem z drzewa herbacianego, następnie aplikować olejek bezpośrednio na skórę głowy, za uszami i na karku, owijając głowę folią spożywczą na 20 minut. Następnie przeczesywać włosy specjalnym grzebieniem.
- Okład z sera: Nałożyć twaróg na chusteczkę, umieścić na szyi pacjenta, przykryć pieluchą wielorazową i owijać wełnianą chustą na noc. W przypadku bólu gardła, połączyć z cebulą.
- Okład z cebuli: Pomaga przy anginie i bólach gardła. Umieszczać krążki cebuli na złożonej chusteczce, smarować kark tłuszczem, przykrywać cebulą i owijać materiałem oraz szalem, pozostawiając na noc.
- Okład cytrynowy: Alternatywa dla okładu z cebuli przy anginie i bólu gardła.
- Chrzanowy naleśnik: Mieszanka startych ziemniaków i chrzanu, stosowana na klatkę piersiową przy zapaleniu płuc, owinięta pieluchą i wełnianym szalikiem na 20 minut.
Comments are closed.