Zdumiewające, co liść maliny może zrobić – Czy współcześni ludzie o tym zapomnieli.
Kiedyś intensywnie zbierano liście malin, podobnie jak same owoce. To dlatego, że nasi przodkowie rozumieli ich niesamowite korzyści, które w niektórych przypadkach mogły zastąpić tradycyjne lekarstwa.
Chociaż obecnie mamy dostęp do wielu gotowych rozwiązań, często zapominamy o mocy czystej natury, która nas otacza. Przyjrzyjmy się więc bliżej właściwościom liści malin.
Liście te są czymś więcej niż tylko dekoracją. Są bogate w witaminy, w tym w cenną witaminę B12, a także w składniki odżywcze i rzadkie kwasy organiczne. W przeszłości były one wykorzystywane do leczenia stanów zapalnych jamy ustnej, bólu zębów czy problemów skórnych. Kobiety doceniały je zwłaszcza za łagodzenie bólu menstruacyjnego.
Z tych liści można przygotować zarówno herbatę, jak i lecznicze okłady. Aby przygotować herbatę, wystarczy rozdrobnić suszone liście, podobnie jak tradycyjne zioła. Herbatka ma malinowy aromat i jest skuteczna w przypadku gorączki, bólu gardła oraz skurczów menstruacyjnych. Pomaga także przy biegunkach, stanach zapalnych dróg moczowych i w oczyszczaniu organizmu.
Nie ma potrzeby sięgać po sztuczne witaminy, gdy mamy liście malin. Zawierają one bogactwo witamin A, B, C, E oraz żelaza. Działa podobnie jak niektóre lekarstwa, np. aspiryna, a dodatkowo zawierają składniki korzystne dla zdrowia włosów i paznokci. Niektóre kobiety używały wywaru z liści malin do mycia włosów, co nadawało im blasku i siły.
Miażdżone świeże liście mogą być stosowane jako maseczka na twarz, pomagając w stanach zapalnych i trądziku. Dodatkowo, sok z liści malin, połączony z tłuszczem wieprzowym, był stosowany jako maść na różnego rodzaju dolegliwości skórne.
Możesz również przygotować nalewkę z liści malin, pomocną w wielu dolegliwościach. Aby ją przygotować, zalej świeże liście malin spirytusem, pamiętając by dokładnie je umyć i pokroić. Następnie butelkę z mieszanką przechowuj w ciemnym miejscu przez dwa tygodnie, mieszając regularnie. Po tym czasie nalewkę przecedź.
Comments are closed.