Nie uwierzysz, jak łatwo poprawić pamięć – Neurolog zdradza sekret: Zacznij te ćwiczenia już teraz.
Nie dbając o codzienny trening umysłu, po prostu popadasz w lenistwo i funkcje twojego mózgu ulegają pogorszeniu. To smutna prawda. Podobnie jak trening jest niezbędny dla mięśni, tak samo codzienne ćwiczenie jest ważne dla zdrowia umysłu.
Chociaż wielu ludzi jest obciążonych pracą, problem zaczyna się, gdy nie ma potrzeby wykonywania żadnych zadań. Naukowe badania wskazują, że nawet proste ćwiczenia dla mózgu mogą zwiększyć zdolność pamięciową i utrzymać umysł w dobrej kondycji, zwłaszcza w późniejszym wieku.
Co więcej, mogą one pomóc w prewencji choroby Alzheimera. Twoi dziadkowie również powinni spróbować tych ćwiczeń! Regularne ćwiczenia pamięci i koncentracji mogą promować tworzenie nowych ścieżek nerwowych oraz wzmocnić połączenia w mózgu.
Ćwiczenia dla poprawy pamięci: Kolorowe słowa:
Wyobraź sobie zdjęcie, na którym słowa są napisane w różnych kolorach. Twoim zadaniem jest nazwanie koloru, w jakim jest napisane słowo, a nie samego słowa. Po skończonym ćwiczeniu, spróbuj zrobić to samo w odwrotnej kolejności.
Z pewnością to wyzwanie, nieprawdaż? To dlatego, że twoja prawa półkula mózgu skupia się na kolorze, podczas gdy lewa czyta słowo. W ten sposób angażujesz obie półkule, trenując swoje zdolności. Jest to również świetny sposób na zapobieganie chorobie Alzheimera.
Plansza z numerami:
Jest to idealne ćwiczenie dla widzenia peryferyjnego oraz treningu uwagi i szybkiego czytania. Plansza powinna być umieszczona w odległości podobnej do czytania książki. Skupiając się na środku, używaj widzenia peryferyjnego, by znaleźć liczby od 1 do 25 w odpowiedniej kolejności.
Ćwiczenie z palcami:
Tworząc znak „V” palcami prawej ręki i znak „OK” lewą ręką, szybko zmieniaj pozycje rąk. Celem jest jak najszybsze przełączanie się między pozycjami, angażując obie ręce jednocześnie. Ćwiczenie to poprawia uwagę i komunikację między półkulami mózgu.
Synchroniczne pisanie dwuręczne:
Potrzebujesz dwóch kartek i długopisów. Rysuj jednocześnie kształty geometryczne obiema rękami. Taka praktyka uczy mózg wielozadaniowości i angażuje obie półkule mózgu.
Kilka rad od znanego neurologa, Lawrence’a Katza:
Próbuj wykonywać codzienne czynności, takie jak mycie zębów, używając niedominującej ręki. Kiedy bierzesz prysznic z zamkniętymi oczami, zmieniaj trasy dojeżdżając do pracy. Obejrzyj film na wyciszonym dźwięku, próbując odgadnąć dialogi na podstawie gestów aktorów.
Comments are closed.