Nie lekceważ tych 10 ukąszeń owadów – Może to mieć poważne konsekwencje.
Ponad 4 miliony gatunków owadów zamieszkuje Ziemię. W lecie, gdy wybierasz się na wakacje poza miasto, szansa na ukąszenie przez nie rośnie. Każdy z nas doświadczył tego uczucia… W naszym regionie geograficznym tylko nieliczne owady są realnym zagrożeniem dla ludzi. Niemniej jednak, ukąszenie nawet przez komara może spowodować komplikacje.
Przedstawimy wskazówki, jak zidentyfikować typowe ukąszenia owadów oraz podpowiemy, jak udzielić pierwszej pomocy, aby uniknąć powikłań.
Mrówki:
Większość mrówek nie stanowi zagrożenia dla ludzi. Ukąszenie przez czerwoną mrówkę przypomina ukąszenie komara, po którym pojawia się różowa plamka, powodująca swędzenie. Uczucie w miejscu ukąszenia przypomina wrzący wyrzut na skórę.
Szerszenie:
Jad szerszenia jest silniejszy niż u innych owadów z jego rodziny, co wiąże się z ich większym rozmiarem. Ukąszenie jest bardziej bolesne niż użądlenie osy. W razie odczuwania zimna w miejscu ukąszenia, konieczna jest konsultacja lekarska.
Mucha końska (Muchomor sromotnikowy):
Ukąszenie jest łatwo zauważalne i otoczone opuchlizną, a uczucie pieczenia towarzyszy ukąszeniu. Aby złagodzić objawy, można używać okładów z lodu oraz przemywać miejsce ukąszenia zimną wodą, a potem dezynfekować alkoholem.
Kleszcze:
Podczas lata zauważalnie wzrasta aktywność kleszczy, niewielkich stawonogów z rodziny pajęczaków, które są nosicielami chorób, jak borelioza czy kleszczowe zapalenie mózgu. Sposób, w jaki kleszcz wbija się w skórę, sprawia, że jest to niemal bezbolesne. Dlatego też często ofiara może nie być świadoma kleszcza przez kilka dni.
Kleszcz czasem może się odgryźć i odpaść. W miejscu ukąszenia pojawia się charakterystyczna czerwona plama z czarną kropką. W razie ukąszenia przez kleszcza niezbędna jest konsultacja z lekarzem.
Jeśli nie jesteś w stanie dotrzeć do placówki medycznej, możesz spróbować usunąć kleszcza samodzielnie, ale choroby przenoszone przez te pasożyty mogą być niebezpieczne. Diagnostyka jest możliwa w szpitalu zakaźnym, laboratorium lub przychodni.
Komary:
Charakterystyczne ukąszenie komara przypomina czerwony, swędzący guzek wielkości ziarnka grochu. Chociaż jest to powszechne, niektóre osoby mogą mieć bardziej intensywne reakcje, prowadzące do silnego obrzęku. Najlepszym sposobem na zmniejszenie obrzęku jest przyłożenie czegoś zimnego do miejsca ukąszenia i późniejsze nałożenie kremu łagodzącego.
Pszczoły:
Kiedy pszczoła użądli, łatwo zauważyć to miejsce, ponieważ żądło zostaje w skórze. Otaczająca skórę staje się czerwona i może spuchnąć. Użądlenie jest bolesne, piekące, a później zaczyna swędzieć.
Kluczowe jest jak najszybsze usunięcie żądła, aby trucizna nie przedostała się dalej. Możesz użyć do tego sterylnej pęsety lub specjalnych środków. W miejscu użądlenia można stosować alkohol, ocet czy roztwór sody. W przypadku silnych reakcji alergicznych po użądleniu, niezbędna jest pomoc medyczna.
Osy:
Osy latają w okolicach jagód i owoców latem. Uważaj na nie podczas ich jedzenia. Użądlenie osy przypomina to przez pszczołę, jednak miejsce użądlenia bywa gorące i może spuchnąć. U niektórych osób może wystąpić ból głowy lub gorączka. Osy są zdolne do użądlenia wielu osób w krótkim czasie. Użądlenie osy może prowadzić do groźnego wstrząsu anafilaktycznego.
Pchły:
Pchły, owady krwiopijne, często atakują dzikie i domowe zwierzęta. Ukąszenie pchły to intensywny ból i czerwone plamy na skórze z małym otworem w środku. Obszary te często swędzą, łatwo krwawią, prowadząc do krwawych strupów. Ukąszenia pcheł są zgrupowane w jednym miejscu na skórze. Mogą również przenosić różne choroby. Konieczne jest umycie ukąszonego miejsca wodą z mydłem i nałożenie środka antyseptycznego.
Comments are closed.