Dowiedz się o jakich porach dnia jedzenie jest wchłanianie – Jak jeść i nie przytyć.
W dzisiejszych czasach większość diet porusza kwestie związane z tym co należy jeść i w jakich ilościach, żeby udało się schudnąć. Kwestie związane z godzinami posiłków są często ignorowane. Odmienne podejście stosują zwolennicy żywienia wg biorytmów – spożywają oni wszystko, ale w ściśle ograniczonym czasie.
Rytmy biologiczne są zmianami zachodzącymi w ciele w konkretnych cyklach. Każdy narząd ma swoje własne okresy wzrostu aktywności i jej spadku. Z tego względu jeśli uwzględnisz rytmy biologiczne w planowaniu odżywiania, to jedzenie będzie trawione znacznie lepiej, a Twój metabolizm istotnie przyspieszy. Wystarczy niedługi okres czasu, żeby zauważyć pierwsze spadki wagi.
Kiedy najlepiej jeść?
W oparciu o przeprowadzone badania godzin aktywności narządów dietetykom udało się opracować plan odżywiania. Ustalono, że jelita i żołądek są najbardziej aktywne w godzinach porannych od 6 do 10 rano. W tym okresie powinno się spożyć śniadanie. W trakcie przygotowywania posiłku zaleca się wypić szklankę wody z łyżeczką soku z cytryny i identyczną ilością miodu.
Na śniadanie powinno się spożywać produkty bogate w błonnik, białko i węglowodany. Idealne będą jajka, masło, chleb pełnoziarnisty i twardy ser. Wszystko jest całkowicie wchłaniane przez organizm i przetwarzane na energię. Odpuść sobie jedzenie śniadania w postaci jogurtu czy płatków owsianych na wodzie. Ten posiłek ma Ci zapewnić dużo energii na resztę dnia, w związku z czym powinien być królewski.
Godziny od 9 do 11 i od 11 do 13 to ciężki czas dla serca i śledziony. W tym okresie najlepiej poprzestać na lekkiej przekąsce w postaci np. jogurtu bananowego lub herbaty z garścią suszonych owoców.
W godzinach od 13 do 15 żołądek i jelita zaczynają ponownie intensywnie pracować. Jednocześnie organizm ma w tych godzinach dużo proteazy i amylazy, czyli enzymów przetwarzających skrobię i cukier. Z tego względu zaleca się spożywanie w tym okresie np. porcji chudego mięsa np. z kurczaka lub ryby z warzywami.
Godziny od 16 do 17 to czas aktywności systemu wydalniczego, czyli pęcherza i gruczołów potowych. Spalanie tłuszczu zaczyna rosnąć w tym okresie. Jest to idealny moment na powstrzymanie się od spożywania posiłków i poświęcenie tej godziny na aktywność fizyczną. Należy jedynie pamiętać o nawadnianiu się w tym czasie i wypiciu co najmniej 2 szklanek wody.
W godzinach od 17 do 19 należy zaspokoić głód i się zrelaksować. Idealnym posiłkiem na kolację będą np. pieczone warzywa z kurczakiem lub rybą, twarożek i niesłodzone warzywa. Pamiętaj jedynie o tym, że porcja spożywana na kolację powinna być mniejsza od obiadu o połowę.
Po godzinie 19 zwalnia praca przewodu pokarmowego. Jeżeli obawiasz się, że wieczorem może dopaść Cię głód, gdy będziesz się układać do snu, to możesz o tej godzinie wypić szklankę kefiru.
W godzinach 20-21 Twój organizm zaczyna wytwarzać melatoninę, czyli hormon, który ma za zadanie przygotować organizm do snu. Pomocne mogą być w tym również herbatka z rumianku, tymianku czy melisy. Pozwoli ona na wyciszenie się i przygotuje ciało do relaksu.
W godzinach 22-24 wzrasta stężenie melatoniny oraz hormonu wzrostu i rozpoczyna się faza spalania tłuszczu i aktywnej odnowy. Jeśli w tych godzinach śpisz, to Twój organizm może stracić nawet do 900 kcal.
Comments are closed.