To zioło leczy wiele chorób i jest dostępne wszędzie. Dowiedz się, jakie ma niesamowite właściwości zdrowotne.

To powszechnie dostępne zioło potrafi zdziałać cuda – być może nie zdawałeś sobie z tego sprawy do teraz. Badania sugerują, że olejek eteryczny pochodzący z tego zioła wykazuje właściwości przeciwbakteryjne, przeciwzapalne i antyseptyczne.

Z jego pomocą skutecznie można zwalczyć wiele schorzeń. Łagodzi on bóle, a także przynosi ulgę w przypadku infekcji, takich jak bóle stawów, artretyzm czy ból gardła. Chodzi tu o zioło zwane tymiankiem.

Znajdziesz je w różnych produktach – być może zauważyłeś jego obecność w chusteczkach dezynfekujących z tymolem czy płynach do płukania ust. Jednak zakres jego zastosowania jest znacznie obszerniejszy.

W medycynie tradycyjnej tymianek i inne olejki eteryczne były wykorzystywane od wieków, na przykład do łagodzenia stanów zapalnych i bólu. Można go używać w różnorodnych formach. Ale zachowuj ostrożność przy olejku tymiankowym – z racji jego stężenia, najlepiej stosować go kroplami i w rozcieńczeniu.

Tymianek potrafi przynieść ulgę w przypadku kaszlu czy bólu gardła.

Jest jednym z najsilniejszych naturalnych antybiotyków, mając działanie dezynfekujące i antyseptyczne. Jest pomocny w przypadku przeziębień, stanów zapalnych dróg oddechowych i problemów z układem trawiennym.

Skutecznie pomaga w przypadku astmy, krztuśca, podrażnienia gardła, zapalenia oskrzeli czy suchości w gardle. Pomaga także w procesie odkrztuszania śluzu. Aby przygotować syrop w domowych warunkach, możesz użyć suszonego tymianku, choć świeży też się sprawdzi.

Składniki na syrop to:

  • 1 torebka suszonego tymianku,
  • 200 g cukru,
  • 250 ml wody,
  • Opcjonalnie: 3 łyżki kwiatu malwy.

Sposób przygotowania:

Cukier, wodę i zioła gotuj przez około 20 minut na małym ogniu. Następnie wyjmij torebki z ziołami, pozostaw do ostygnięcia. Odcedź syrop, przelij do butelki i zażywaj po 1 łyżce 3-4 razy dziennie. Ma on smak, który dzieci również polubią. Efekty działania będziesz mógł zaobserwować po 2-3 dniach.

Nie tylko w przypadkach chorób czy infekcji tymianek się sprawdza. Posiada on także korzystne właściwości dla układu nerwowego i psychiki, pomagając w radzeniu sobie z depresją, stresem, stanami lękowymi, chronicznym zmęczeniem czy bezsennością. Herbata z suszonego tymianku będzie tu doskonała. Zalej łyżeczkę zioła wrzątkiem, odstaw na 5-10 minut, odcedź i pij. Wieczorem warto spożywać ją na 1-2 godziny przed snem, a rano – by zredukować stres w ciągu dnia.

Jeśli chodzi o herbaciany sposób na przeziębienia, kaszel czy problemy trawienne, potrzebujesz jednej łyżeczki suszonego tymianku i 250 ml wody. Doprowadź do wrzenia i odstaw na 10-12 minut. Przecedź i pij ciepłą, do trzech razy dziennie.

Ważna uwaga: tymianek nie jest polecany dla kobiet w ciąży oraz osób z problemami sercowymi.

Badania przeprowadzone przez Babol University w Iranie dowiodły, że olejek tymiankowy przynosi ulgę w bólu podczas obfitych miesiączek, skuteczniej nawet niż Ibuprofen. W eksperymencie uczestniczyło 84 studentki, które miały do czynienia z ciężkimi miesiączkami – bólem, zawrotami głowy, nudnościami, bólem pleców i głowy.

Olejek tymiankowy posiada jeszcze wiele innych dobroczynnych właściwości. Jest doskonałym antyseptykiem, chroni przed infekcjami skórnymi, wzmacnia różne układy organizmu i jest rekomendowany dla osób z niskim ciśnieniem krwi. Ma też właściwości przeciwpasożytnicze, dezynfekujące, moczopędne i pobudzające. Można go stosować w naturalnych środkach do dezynfekcji rąk, przy ukąszeniach owadów czy w leczeniu infekcji grzybiczych.

Tymol, składnik olejku tymiankowego, przyspiesza proces gojenia się ran poprzez zwiększenie krążenia w skórze oraz chroni zdrowe tłuszcze w błonach komórkowych.

Olejek tymiankowy doskonale łączy się z innymi olejkami, takimi jak lawenda, cytryna czy grejpfrut. Pamiętaj jednak, aby zawsze stosować je w kroplach i rozcieńczać z innymi olejami, np. kokosowym czy rzepakowym.

You might also like

Comments are closed.

error: Content is protected !!