Nawożenie truskawek – zrób to wiosną, a otrzymasz wyjątkowo obfite plony

Truskawki, słodkie i pachnące, a przy tym pochodzące z własnego ogródka, to najlepszy sposób na orzeźwienie w upalne dni. Uzyskanie obfitych plonów wymaga jednak zastosowania zabiegów pielęgnacyjnych już teraz.

Obrywanie martwych liści i pędów to nie wszystko – konieczne jest również odpowiednie nawożenie. Nie trzeba przy tym uciekać się do chemii. Również w domu możesz odnaleźć pełnowartościowe składniki nawozów dla Twoich truskawek.

Nawożenie należy przeprowadzić w drugim roku po posadzeniu, wiosną, podczas roztopów. Przed wykonaniem zabiegów warto pozbyć się z grządki wszelkich chwastów.

Nawóz z chleba

Drożdże zapewniają truskawkom ogromny impuls wzrostowy. Używając ich tworzysz idealne środowisko do uprawy i warunki do uzyskiwania dorodnych owoców. Zastosowanie drożdży pozwala też na zakwaszenie gleby i przyciągnięcie w ten sposób pożytecznych zwierząt, zapewniających jeszcze wyższe plony.

Przygotowanie odpowiedniego nawozu jest niezwykle proste. Potrzebny będzie stary, wysuszony chleb. Zalewamy go wodą w taki sposób, by nie unosił się na jej powierzchni. Jego fermentacja powinna trwać od 6 do 10 dni. Otrzymany preparat należy przed użyciem rozcieńczyć wodą w stosunku 1:10.

Pokrzywa – ochrona i odżywianie

To jednocześnie nawóz i ochrona truskawek przed szkodnikami. Składniki do produkcji tego preparatu są przy tym powszechnie dostępne. Gotowy nawóz zawiera azot, w postaci łatwej do przyswojenia przez rośliny, jak również potas, potrzebny podczas wzrostu. Jego wykonanie jest banalnie proste: wiadro pokrzyw zalewamy wiadrem wody. Mieszamy dwa razy dziennie. Stosujemy po rozcieńczeniu wodą w stosunku 1:20.

Obornik drobiowy

Substancja ta zawiera dużą ilość azotu, bez którego truskawki nie mogą wytworzyć dużych owoców. Najlepiej sprawdza się w formie płynnej, po rozcieńczeniu wodą w stosunku 1:10. Tak dobrane stężenie nie zaszkodzi naszym roślinom. Ważne jest przy tym, by roztwór wykonać co najmniej trzy dni przed użyciem i stosować go jedynie do momentu pojawienia się na truskawkach pierwszych kwiatów.

Kwaśne mleko

Substancje, zawarte w kwaśnym mleku, również są korzystne dla rozwoju truskawek. Sfermentowane produkty mleczne warto wymieszać z humusem,  popiołem drzewnym i obornikiem. Pomaga to w stworzeniu lekko kwaśnego środowiska, które jest idealne dla rozwoju roślin. Kwaśne mleko stosowane jako oprysk (z dodatkiem wody) pozwoli natomiast skutecznie pozbyć się mszyc i roztoczy.

2 w 1 – substancja przeciw szkodnikom

To rozwiązanie jednocześnie ochroni truskawki przed szkodnikami i dostarczy im odpowiednich dawek składników odżywczych.

Potrzebne składniki:

  • 1 szklanka popiołu drzewnego,
  • 2 g nadmanganianu potasu,
  • 1-2 l wrzącej wody,
  • 2 g kwasu borowego w proszku,
  • 1 łyżeczka jodu,

Przygotowanie:

Wodę należy wymieszać z popiołem i pozostawić do ostygnięcia. Następnie dodać pozostałe składniki. Odstawić roztwór, a gdy będzie już całkowicie zimny – odsączyć popiół i spryskać truskawki, tak, aby ich liście były wilgotne w całości. Nawozu należy użyć zanim rośliny zaczną kwitnąć.

Mniszek lekarski i czosnek – ochrona przed szkodnikami i grzybami

Zastosowanie mniszka lekarskiego zapobiega wystąpieniu szarej pleśni na truskawkach. 500 g tej rośliny należy zalać 10 litrami wody. Tak powstałym ekstraktem można spryskać rośliny.

Patogeny i szkodniki mogą być również skutecznie odstraszone przy użyciu odcieku z czosnku. 2 główki tej rośliny zaparzamy w 10 litrach wody. Można używać tej substancji przeciw szkodnikom, takim jak mszyce – podobnie zresztą jak odcieku z mniszka lekarskiego.

Warto też wypróbować bardzo proste rozwiązanie i spryskać truskawki (przed kwitnieniem) roztworem jodu. W tym celu rozcieńczamy 10 ml tej substancji 10 litrami wody. Stosujemy przez 10 dni.

You might also like

Comments are closed.

error: Content is protected !!